środa, 10 maja 2017

Jak zaprojektować werandę?

jak urzadzic werande
Domek jednorodzinny, a przy nim weranda – idealne miejsce do wypoczynku. Jednak, żeby faktycznie zapewniało domownikom komfort oraz chroniło przed czynnikami atmosferycznymi, należy je odpowiednio urządzić. Jak to zrobić? O czym pamiętać urządzając werandę – o tym piszemy w poniższym artykule.

Co to jest weranda?

Weranda, balkon, taras, ganek – te pojęcia często używane są zamiennie. Jednak trzeba widzieć, że fachowo oznaczają zupełnie inne elementy związane z elewacją domu. Czym zatem jest weranda?
Weranda to dodatkowa przestrzeń użytkowa, która jest umiejscowiona przy parterze. Z reguły znajduje się od frontu domu, jednak zdarza się, że planowana jest także na tylnej lub bocznej elewacji budynku. Weranda posiada zadaszenie i niekiedy jest również zabudowana przegrodami wykonanymi z drewna lub szkła, bądź metalu. Weranda służy celom wypoczynkowym. Jeżeli jest zabudowana może być wykorzystywana również zimą. Na werandach chętnie tworzone są tak zwane zimowe ogrody. Niekiedy są one również wykorzystywane jako dodatkowe pomieszczenie gościnne.

Jak zaaranżować werandę?

Z uwagi na charakter werandy można ją zaaranżować na wiele różnych sposobów. Najczęściej właściciele domów z werandami decydują się na nadanie jej typowo wiejskiego/rustykalnego charakteru. Dlatego bardzo często można spotkać werandy drewniane, które doskonale wpiszą się zarówno w wiejski, jak i przedmiejski krajobraz. Decydując się na wykonanie werandy z drewnianych elementów, trzeba pamiętać o tym, aby było to drewno wysoce odporne na wilgoć. Należy też odpowiednio zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych oraz szkodników żerujących na drewnie. W przypadku, gdy wiemy, że weranda będzie postawiona w miejscu, gdzie będzie większe ryzyko ekspozycji na niekorzystne warunki, warto wybrać płytki drewnopodobne, które będą o wiele odporniejsze, a jednocześnie ich estetyka będzie zbliżona do naturalnego drewna.

Jakie meble wybrać na werandę?

Na werandę wybrać meble ogrodowe. Szczególnie jeśli będzie ona częściowo odsłonięta. Podkreślą one sielski charakter tego miejsca. Ciekawie na pewno będą prezentowały się meble plecione z wikliny lub rattanu oraz wykonane z kutego żelaza. Ciekawym rozwiązaniem są meble wykonane z technorattanu, który zachowuje estetykę naturalnego materiału, jednak jest od niego o wiele bardziej odporny na zmienne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne.

W jaki sposób podkreślić unikalny klimat werandy?


Na werandzie warto umieścić jak najwięcej zieleni. Ciekawie będą prezentowały się szczególnie zielone kwiaty o dużych liściach umieszczone w jasnych, białych doniczkach. Takie zestawienie będzie najlepiej pasowało do stylu rustykalnego, ale i prowansalskiego czy skandynawskiego. Dużą rolę w budowaniu atmosfery werandy będzie odgrywało również oświetlenie. Warto wybrać lampy i żarówki o ciepłym świetle. Ciekawy efekt można uzyskać przy pomocy cotton balls, czyli niewielkich bawełnianych kulek, w których umieszczone są świecące diody led. Cotton balls dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala dobrać je idealnie do pozostałych elementów aranżacji werandy. 

2 komentarze: